امروز : دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۵

تاریخ : ۱۳۹۵/۰۱/۳۰ - ۱۰:۵۹ نسخه چاپی ذخیره فایل ارسال به دوستان

تبریک فرارسیدن میلاد با سعادت حضرت امام جواد (ع)

امور فرهنگی واحد ۳۳ فرارسیدن ولادت با سعادت جوادالائمه(ع)،حضرت امام محمد تقی(ع) را بر تمامی همکاران، اساتید ارجمند و دانشجویان معزز این مرکز آموزش تبریک و تهنیت عرض می نماید. امام جواد(ع) فرمود، سه خصلت جلب محبّت مى کند: انصاف در معاشرت با مردم، همدردى در مشکلات آن ها، همراه و همدم شدن با معنویات Read More

3

امور فرهنگی واحد ۳۳ فرارسیدن ولادت با سعادت جوادالائمه(ع)،حضرت امام محمد تقی(ع) را بر تمامی همکاران، اساتید ارجمند و دانشجویان معزز این مرکز آموزش تبریک و تهنیت عرض می نماید.

امام جواد(ع) فرمود، سه خصلت جلب محبّت مى کند: انصاف در معاشرت با مردم، همدردى در مشکلات آن ها، همراه و همدم شدن با معنویات

بحارالانوار: ج ۷۵، ص ۸۱، ح ۷۴

خاک، نفس می کشد عطر بهشت را از قدمهایت.
پنجره ها، پلک گشوده اند به چشم انداز سیمای ملکوتی‌ات.
آهوان دشتهای دوردست، دشت به دشت و کوه به کوه، دویده اند عطش عشق را، با بوی زلالی چشمه جوشان کرامت تو.
عطر صلوات فرشتگان است در دهان مدینه. دیگر داشت انتظار آمدنت نفس گیر می شد برای روزگار، اما تو چون حقیقتی آشکار، از دامان «خیزران» سر برداشتی تا «امامت» از شاهراه امن حضورت عبور کند؛ تا «عشق» بر سر خوان کرامتت مهمان شود، تا «ولایت»، در سایه سار مهربانی ات بیاساید.
در شریان رجب، هیجان می دود و شورغوغا می کند. صدای هلهله آسمان، یک لحظه بند نمی آید. آمده ای تا دنیا، اقتدار علم لدنی‌ات را بر تمام منابر حکمت و دانش، لب به تحسین بگشاید.
آمده‌ای تا شریعت، به گفتار و رفتار تو تکیه زند.
آمده‌ای تا قصه ولایت، دنباله دار بماند.
یا جواد الائمه! هرگز از خاطره قرنها، سایه ارادت و محبت تو کم نخواهد شد!
حضرت امام محمدتقی(ع) در دهم رجب ۱۹۵ ق در مدینه منوّره متولد شد و بر شاخسار امامت شکوفا گشت. پدر بزرگوارش حضرت امام رضا(ع) و مادرش بانوی گرامی و با فضیلتی به نام «سبیکه» است که امام رضا(ع) او را «خیزران» نامید. وقتی امام جواد(ع) به دنیا آمد، حضرت رضا(ع) فرمود: «حق تعالی به من فرزندی عطا کرده که شبیه است به موسی بن عمران که دریاها را می شکافت، و نظیر عیسی بن مریم است که حق تعالی مادر او را مقدس گردانیده بود.» سپس حضرت فرمود: «این فرزند من به جور و ستم کشته خواهد شد و اهل آسمان‌ها بر او خواهند گریست، و حق تعالی بر دشمن او و کشنده او و ستم کننده بر او غضب خواهد کرد، و آنها بعد از قتل او از زندگانی بهره نخواهند دید، و به زودی به عذاب الهی خواهند رسید» حضرت امام جواد علیه السلام در سن هفت سالگی به امامت رسید و جوان ترین امام ما بود؛ اما با این حال به لطف خدا، تمام علم یک امام معصوم را داشت و به همه سؤال ها پاسخ می داد. او با همان سن کم، دانشمندترین مردم زمان خودش بود. تمام دانشمندان آن زمان از آن حضرت علم می آموختند. بعضی از دشمنان امام با کمک مأمون ستمگر، در جلسه های پرسش و پاسخ می خواستند محبوبیت آن حضرت را در بین مردم کم کنند؛ امّا چون علم آن امام معصوم، علم خدایی بود، کسی توانایی مقابله با او را نداشت. مدت امامت امام جواد(ع) شانزده سال بود. او در تمام این مدت عالم ترین افراد بود.
در سایه کلام جوادالائمه:
–  
اظهار چیزى قبل از آن که محکم و پایدار شود سبب تباهى آن است.
نعمتى که براى آن شکرگزارى نشود، مانند گناهى است که آمرزیده نگردد.
سه چیز، سبب رسیدن به رضوان خداى متعال مى باشد:
۱ –
نسبت به گناهان و خطاها، زیاد استغفار و اظهار ندامت کردن.
۲ –
اهل تواضع کردن و فروتن بودن.
۳ –
صدقه و کارهاى خیر بسیار انجام دادن (کشف الغمّه : ج ۲، ص ۳۴۹، س ۷)
هر که کار زشتى را تحسین و تایید کند، در عقاب آن شریک مى باشد.(بحارالا نوار: ج ۷۵، ص ۸۲، ح ۷۹)
سرزنش کردن دیگران بدون علّت و دلیل سبب ناراحتى و خشم خواهد گشت، در حالى که رضایت آنان نیز کسب نخواهد کرد. (بحارالا نوار: ج ۷۱، ص ۱۸۱، س ۱)
خدمت و نعمتى که مورد شکر و سپاس قرار نگیرد، همانند خطایى است که غیرقابل بخشش باشد.(کشف الغمّه : ج ۲، ص ۳۵۰، س ۱۱)
سه خصلت جلب محبّت مى کند: انصاف در معاشرت با مردم، همدردى در مشکلات آن ها، همراه و همدم شدن با معنویات. (بحارالا نوار: ج ۷۵، ص ۸۱، ح ۷۴)
هرکس بر بالین قبر مؤمنى حضور یابد و رو به قبله بنشیند و دست خود را روى قبر بگذارد و هفت مرتبه سوره مبارکه “إ نّا انزلناه ” را بخواند از شداید و سختیهاى صحراى محشر در امان قرار مى گیرد.(اختیار معرفه الرّجال: ص ۵۶۴، ح)
امر به معروف و نهى از منکر دو مخلوق الهى است، هر که آن ها را یارى و اجرا کند مورد نصرت و رحمت خدا قرار مى گیرد و هر که آن ها را ترک و رها گرداند مورد خذلان و عِقاب قرار مى گیرد. (خصال صدوق: ص ۴۲، ح ۳۲)

امور فرهنگی واحد ۳۳

 

کد تصویری این مطلب جهت مشاهده در تلفن همراه: کد دو بعدی تبریک فرارسیدن میلاد با سعادت حضرت امام جواد (ع)

آشنایی با سیستم سراج

سیستم رصد و پاسخگویی سنجش سراج

© 2015 کلیه حقوق مادی و معنوی برای این سایت محفوظ میباشد.