امروز : پنج شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۸

تاریخ : ۱۳۹۸/۰۹/۲۱ - ۸:۲۱ نسخه چاپی ذخیره فایل ارسال به دوستان

کارگاه آموزشی مهارت تاب آوری(پیشگیری از اعتیاد) برگزار شد

صبح  روز پنج شنبه ۲۱ آذرماه سال ۱۳۹۸ کارگاه آموزشی مهات های تاب آوری(پیشگیری از اعتیاد) توسط کانون مهارت های زندگی با همکاری امور فرهنگی مرکز برگزار شد. در این کارگاه دکتر شکوه جمالی مشاور مرکز به تبیین مولفه های خطر ساز و عوامل محافظت کننده فرد به اعتیاد پرداخت. وی افزود: در اعتیاد عوامل Read More

صبح  روز پنج شنبه ۲۱ آذرماه سال ۱۳۹۸ کارگاه آموزشی مهات های تاب آوری(پیشگیری از اعتیاد) توسط کانون مهارت های زندگی با همکاری امور فرهنگی مرکز برگزار شد.

در این کارگاه دکتر شکوه جمالی مشاور مرکز به تبیین مولفه های خطر ساز و عوامل محافظت کننده فرد به اعتیاد پرداخت.

وی افزود: در اعتیاد عوامل فردی، خانواده و اجتماع موثر می باشد که اولین آن فرد می باشد، عزت نفس پایین، یکسری از بیماریهای روحی و یا حتی جسمی، کنجکاوی (که بیشتر در نوجوانان است) عدم مهارتهای لازم برای مقابله با مسائل و مشکلات و کسب مهارت های لازم برای به وجود آمدن عزت نفس بالا از جمله عوامل فردی است.

دکتر جمالی در ادامه دومین عامل را خانواده مطرح کرد که تبعیض بین فرزندان، از هم گسیختگی خانواده، اعتیاد یکی از اعضای خانواده، آزادی بیش از حد و بی بندوباری و یا محدودیت زیاد از جمله عوامل می باشد. وی تاکید کرد بهتر است در خانواده نظارت و کنترل به صورت غیر مستقیم شکل بگیردکه این نظارت نقش موثری را در بر دارد.

این مدرس دانشگاه ادامه داد: سومین عامل اجتماع است که این عامل هم بسیار مهم و موثر می باشد از جمله آنها بیکاری ، دوستان یا اطرافیان معتاد، تنهایی و عدم حمایت خانواد، فقر و… می باشد.

دکتر جمالی در بخش دیگری از سخنان خود به تبیین مولفه های  مهارتهای زندگی پرداخت وی مهارت قاطعیت و نه گفتن، مهارت تصمیم گیری، مهارت کنترل هیجانات منفی، مهارت حل مسئله، مهارت تفکر خلاقانه، مهارت ارتباطی موثر، مهارت همدلی، مهارت تفکر نقادانه، مهارت خود آگاهی و مهارت مدیریت احساسات را برشمرد.

دکتر جمالی در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به مفهوم تاب آوری اظهار داشت: تاب‌آوری مهارتی مناسب برای پشت‌سرگذاشتن مشکلات سخت زندگی است، تاب آوران­ به‌طور‌ موفقیت‌آمیز، وضعیت نامطلوب را پشت سر می‌گذارد، حتی تاب آورترین افراد هم می توانند در وضعیت نامطلوب و سخت‌ زندگی جاهایی کم بیاورند اما خیلی زود می توانند با‌ آن تطابق‌ پیدا کنند .

 

کد تصویری این مطلب جهت مشاهده در تلفن همراه: کد دو بعدی کارگاه آموزشی مهارت تاب آوری(پیشگیری از اعتیاد) برگزار شد

آشنایی با سیستم سراج

سیستم رصد و پاسخگویی سنجش سراج

© 2015 کلیه حقوق مادی و معنوی برای این سایت محفوظ میباشد.