صبح روز یکشنبه ۵آذر ماه سال جاری گروهی از دانشجویان دوره کاردانی رشته گردشگری مرکز علمی کاربردی فرهنگ و هنر واحد ۳۳ به همراه استاد مربوطه آقای هنرمند در قالب اردوی علمی از عمارت کاخ موزه ­گلستان تهران بازدید کردند.

در این بازدید که توسط کانون ایران شناسی و گردشگری و به همت امور فرهنگی مرکز صورت پذیرفت، دانشجویان  علاوه بر آشنایی با بخش­های مختلف این عمارت تاریخی، با دست­اندرکاران کاخ گلستان نیز به بحث و گفتگو پرداختند.

گفتنی است: کاخ گلستان مجموعه­ای از بناهاست که در میدان ارگ تهران واقع شده است. بناهای این کاخ در زمان­های مختلف ساخته شده­اند. کاخ گلستان بخشی از ارگ سلطنتی تاریخی بوده است. مجموعه گلستان که نامش همیشه با سلسله قاجار همراه بوده در زمان شاه عباس صفوی ساخته شده و در زمان کریمخان زند با اضافه شدن دیوان خانه به آن سر و شکلش به کلی عوض شد. اما اهمیت واقعی این مجموعه به دوران آغامحمدخان قاجار بر­می­گردد. آغامحمد خان پس از غلبه بر لطفعلی خان زند در نوروز سال بعد در این کاخ تاجگذاری کرد و با این حرکت اهمیت ارگ سلطنتی گلستان را افزایش داد. بعد از فتحعلی شاه و ناصرالدین شاه همین رویه را پیش گرفتندو جشن­های تاجگذاری را در این کاخ برگزار کردند.

شایان ذکر است: این بازدید که حدود ۴ ساعت به طول انجامید، مورد استقبال و رضایت دانشجویان شرکت کننده قرار گرفت.

 

به اشتراک بگذارید...
فهرست