امروز : دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷

تاریخ : ۱۳۹۷/۰۲/۲۴ - ۱۲:۱۵ نسخه چاپی ذخیره فایل ارسال به دوستان

بازدید گروهی دانشجویان از مجموعه باغ ملی گیاه شناسی

اردوی علمی دانشجویان از باغ گیاه شناسی.

صبح روز ۵شنبه ۲۰ اردیبهشت ماه سال جاری گروهی از دانشجویان دوره کارشناسی رشته گردشگری مرکز علمی کاربردی فرهنگ وهنر واحد ۳۳ به همراه استاد مربوطه خانم رجبی در قالب اردوی علمی از باغ گیاه شناسی بازدید کردند.
در این بازدید که توسط کانون ایران شناسی و گردشگری و به همت امور فرهنگی مرکز صورت پذیرفت، دانشجویان علاوه بر آشنایی با بخش های مختلف این موزه با دست اندرکاران موزه نیز به بحث و گفتگو پرداختند.
گفتنی است: باغ گیاه شناسی ملی ایران شامل ۳۰۰۰ گونه از انواع گیاهان درختچه‌ای، بوته‌ای و درختی است. این موزه زنده از رویشگاه‌های گوناگون ایران نظیر کوهستانی البرز و زاگرس، جنگلی خزری و بیابان ها و همچنین رویشگاه های مهم جهان نظیر اروپا، آمریکا، آسیا (هیمالیا، چین و ژاپن) تشکیل شده است. علاوه بر آن در این باغ قطعات تخصصی نظیر گیاهان دارویی و صنعتی، آربراتوم، گیاهان پیاز دار ایران و باغ میوه ایرانی و همچنین قطعات آموزشی ـ نمایشی شامل باغ های سنگی و صخره‌ای، باغ های نمایشی، آبشار ها و دریاچه‌ها وجود دارد.
باغ گیاه شناسی مکانی است که در آن مجموعه ای از گیاهان بومی و غیر بومی در فضای باز و در گلخانه ها کشت می شوند و نقش مهمی در زمینه های مختلف تحقیقاتی از جمله علوم گیاهی و باغبانی ، آموزش عمومی و آشنا ساختن مردم به اهمیت گیاهان و لزوم حفاظت از آنها بر عهده دارند. به علاوه باغ گیاه شناسی به عنوان ذخیره ژنتیکی گیاهان در معرض خطر انقراض مورداستفاده قرار می گیرد.
در باغ های گیاهشناسی امکانات لازم برای مطالعه و تحقیق درباره تنوع زیستی وحفاظت از آنها فراهم می‌باشد. با بهره گیری از روش های مختلف علمی، امکان شناخت گونه‌های گیاهی کشور فراهم گشته و محدوده پراکنش آنها تعیین می‌گردد. تحقیق در زمینه روش های تکثیر و پرورش گونه‌های با ارزش از نظر حفاظتی و اقتصادی از موضوعات دیگری است که در باغ های گیاه شناسی به آن پرداخته می شود.
شایان ذکر است: این بازدید که حدود ۵ ساعت به طول انجامید، مورد استقبال و رضایت دانشجویان شرکت کننده قرار گرفت.

کد تصویری این مطلب جهت مشاهده در تلفن همراه: کد دو بعدی بازدید گروهی دانشجویان از مجموعه باغ ملی گیاه شناسی

آشنایی با سیستم سراج

سیستم رصد و پاسخگویی سنجش سراج

© 2015 کلیه حقوق مادی و معنوی برای این سایت محفوظ میباشد.