امروز : دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶

تاریخ : ۱۳۹۶/۰۹/۲۷ - ۱۲:۲۷ نسخه چاپی ذخیره فایل ارسال به دوستان

بیانیه امور فرهنگی مرکز به مناسبت سالروز وحدت حوزه و دانشگاه

به مناسبت فرا رسیدن ۲۷ آذر ماه سالروز وحدت حوزه و دانشگاه امور فرهنگی مرکز با صدور بیانیه ای ضمن گرامی داشت این روز بر زمینه سازی وحدت هر چه بیشتر حوزه و دانشگاه تأکید کرد. متن کامل این پیام بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

بیست و هفتم آذرماه، یادآور عروج سرخِ مجاهدی خستگی ناپذیر و عالمی ربانی، حضرت آیت اللّه دکتر محمد مفتح، است که از پیشروان اندیشه وحدت حوزه و دانشگاه بود. وی یکی از رهروان واقعی بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی بود که عمر گرانمایه خود در تبعیت محض از ولی امر خود سپری نموده و در خدمت به دین و مکتب فروگذار ننموده است. یاد و نام و نام خاطره این بزرگ مرد عرصه علم و تقوا را گرامی داشته و به روان پاک و مطهرش درود می فرستیم.

دانشگاه همواره جایگاه آموزش و کاوش در حوزه اندیشه های علمی بوده است و رسالت بلند آنان سوق دادن جامعه به سوی مقاصد بلند فرهنگی و اجتماعی است. دانشگاهیان به عنوان روشن فکرانی که از افق بالاتری به جامعه می نگرند، می توانند در پیشبرد جامعه به سوی رشد و تعالی نقش بسیار مهمی ایفا نمایند.

حوزه های علمیه نیز در جامعه دینی و نظام ما دارای جایگاهی بس مهم و والا هستند. نقش حوزه ها در حرکت اسلامی و تربیت جامعه بسیار حساس و سرنوشت ساز است. با نگاهی به تاریخ پرفراز و نشیب کشورمان در می یابیم که عالمان دینی همواره سرپرستی و هدایت جامعه را بر عهده داشته و در حوادث و به ویژه مبارزات مردم علیه طاغوت و حکومت های جائز زمان خویش، پیشاپیش مردم به قیام برخاسته اند.

دانشگاه و حوزه دو خط موازی هستند که برای آینده کشور تلاش می کنند، این موضوع را می بایست اول خود حوزویان و دانشگاهیان درک کنند که وحدت بین این دو نهاد برای ترقی و رشد کشور مناسب است و هم آن را باید در بطن جامعه نهادینه کنند.

از خجسته ترین پیامدهای انقلاب اسلامی، وحدت حوزه و دانشگاه است. طرح مسئله وحدت حوزه و دانشگاه را می توان از آثار انقلاب فرهنگی دانست که با بهره گیری از رهنمودهای امام خمینی (ره) در سال ۵۹ آغاز گردید.

هرچند که این وحدت در طول این سال ها دارای فراز و نشیب هایی است لکن کلیت این وحدت همواره مورد تأیید و تأکید بزرگان و اندیشمندان هر دو هم حوزه و هم دانشگاه بوده است.

امید آن می رود تا همه ما با تکیه بر اهداف اصیل انقلاب اسلامی و تأکیدات سلسله جنبان این انقلاب روز به روز بیشتر و بالنده تر در مسیر وحدت حوزه و دانشگاه گام برداریم.

کد تصویری این مطلب جهت مشاهده در تلفن همراه: کد دو بعدی بیانیه امور فرهنگی مرکز به مناسبت سالروز وحدت حوزه و دانشگاه

آشنایی با سیستم سراج

سیستم رصد و پاسخگویی سنجش سراج

© 2015 کلیه حقوق مادی و معنوی برای این سایت محفوظ میباشد.