آشنایی و ورود به رشته مدیریت هتلداری  و >>>>  ثبت نام  >>>>

 

  ****برای ثبت نام کلیک کنید ****


رشته مدیریت هتلداری : >>>

*در جامعه امروزی صنعت گردشگری به دلیل گستردگی که به وجود آورده است باعث حضور پر تعداد افراد شاغل در این صنعت شده است و روز به روز بر ارزش آن می­افزاید به گونه­ای که صنعت گردشگری بزرگترین و پر مخاطب­ترین صنعت در دنیا معرفی شده است* افراد شاغل دراین صنعت افرادی هستند با آداب و رسوم، زبان، فرهنگ و رفتارهای گوناگون که در این عرصه فعالیت می­کنند و همه­ی آنها با یک زبان مشترک یعنی زبان گردشگری با یکدیگر در ارتباط هستند. امروزه یکی از پایه­های اصلی اقتصاد بسیاری از کشورها وابسته به صنعت گردشگری است. صنعت گردشگری در آغاز مبتنی بر تجربه­ی افراد بود اما رشد سریع این صنعت باعث شد مباحث گردشگری و رشته­های وابسته به آن به جمع رشته­های تحصیلی در دانشگاه­ها اضافه گردد و نیرو­های متخصصی را در جامعه توریست­پذیر پرورش دهد. ایران یکی از ۱۰ کشور نخست در صنعت گردشگری معرفی شده است که تا کنون نتوانسته است به جایگاه اصلی خود در این صنعت دست یابد. حال با توسعه­ی علمی گردشگری در دانشگاه­های ایران و تحصیل دانشجویان در رشته­های مرتبط می­توان قدم­های مثبتی در توسعه­ی صنعت گردشگری برداشت. هتلداری که یکی از زیربناهای اساسی جذب و توسعه توریسم و گردشگری است رشته­ی مدیریت هتلداری را پدید آورده است و افراد مدیر و ماهری را در جهت پیشرفت و توسعه­ی اهداف گردشگری آموزش می­دهد.

هتلداری ملزم چه چیزهایی است ؟

کار هتلداری با توجه به وسعت یافتن دامنه مسافرت و جهانگردی و گسترش روز افزون آن ، امر بسیار مشکلی است. بر خلاف آنچه که افراد کم تجربه و بی اطلاع تصور می کنند ، هر کسی بدون قید وشرط ، صرفاً با داشتن مقداری سرمایه ، شایستگی انجام کارهتلداری را ندارد . بلکه علاوه بر سرمایه مالی بسیاری  شرایط  دیگر لازم است تا یک نفر بتواند هتلی تاَسیس کند و از آن حداکثر سود را برای جامعه و کشور و شخص خودش ببرد . کار هتلداری در معرض برخورد با افکار و عقاید مختلف است . بدین معنی که به تعداد مسافران هتل ، از ملیتّها و طبقه ها و نژادهای مختلف در این مورد اظهار عقیده می شود . بنابراین یک هتلدار باید از هر حیث فردی باشد که بتواند تمام این عقاید را با همه اختلاف و تنوعی که دارد به مصلحت کار خویش جمع بندی نماید و با مهارت و تجربه و نظم و اخلاق ، از کار خود بهره مثبت بردارد .

>> برای ورود به رشته هتلداری چه مهارت هایی لازم است ؟

رشته هتلداری هم یکی از رشته هایی هس که برای ورود به اون نیاز به مهارت هایی داره که بایستی باهاش آشنا بشی و ببینی که آیا واقعا با توانایی های خودت هماهنگی داره تا بتونی این رشته رو انتخاب کنی؟ این خصوصیات رو به ترتیب برات توضیح میدم.

در اولین مرحله باید یه آدم دقیق و مسئولیت پذیر باشی و وقتی یه کاری رو بهت سپردن حتما انجامش بدی و همش پشت گوش نندازی. اینجوری کارت لنگ میمونه… لازمه که اعتماد به نفست هم بالا باشه و توانایی ارتباط برقرار کردن با آدمهای مختلف رو داشته باشی و با خوشرویی رفتار کنی. مغزت باید پر از ایده و خلاقیت جدید باشه تا بتونی مشتری جذب کنی و متناسب با سلیقه اونها هم پیش بری تا رضایت داشته باشن. همچنین باید یه آدم منظم و سر وقتی باشی. نه اینکه تا لنگ ظهر بخوابی…بعد هم باید یه آدمی باشی که توی شرایط سخت بتونی آرامشت رو حفظ کنی و سعی کنی اگه مشکلی هس سریع حلش کنی. نه اینکه خودت بدتر دستپاچه بشی و هول کنی… توی این رشته از الان باید به فکر یاد گرفتن چند زبان خارجی باشی یعنی علاوه بر زبان انگلیسی، یکی از زبانهای فرانسه، آلمانی یا عربی رو هم بلد باشی. چون در آینده که بری توی بازار کار و توی بخش هتلداری مشغول بشی. مشتریان مختلف از کشورهای خارجی هم خواهی داشت که لازمه بتونی باهاشون ارتباط برقرار کنی. در نهایت هم باید با یه آشنایی کلی از کار توی رستوران، هتل، متل، کافی شاپ و… داشته باشی.

کاملا واضح است که وجود هتل چه برای افراد داخل یک ملت و چه برای مسافرین خارجی یک اصل ضروری است و بدست آوردن درآمد از طریق مسافرت و صنعت گردشگری آنقدر رونق یافته که کشور ما نیز با همه مشکلاتی که در پیش رو دارد تصمیم به ایجاد این رشته درآمدزا نموده است.

آنچه در این شغل اهمیت دارد هماهنگی تمامی بخش‌های کشور برای رونق این صنعت مهم و حیاتی است به هر حال محل اشتغال فارغ التحصیلان این رشته در مرحله اول هتل‌هاست و اگر شغلی در هتل‌ها نیافت هر مکانی که کار هتلداران را انجام می دهند محل اشتغال آنهاست.

با عنایت به قانون توسعه اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی کشور و نظر به اهمیت ویژه صنعت گردشگری در کسب درآمدهای غیرنفتی و ارتقاء سطح تفاهم بین ملت‌ها و تحکیم مبانی وحدت ملی در کشور و ارائه شناختی اصولی از جمهوری اسلامی ایران و دستاوردهای آن به جهانیان و نقش اساسی و مهم آموزش در تحقق این اهداف و همچنین در راستای اجرای مصوبه سیصدمین جلسه شورای عالی انقلاب و ارشاد اسلامی طرح مشخصات کلی دوره کارشناسی رشته هتلداری تهیه و تدوین گردید.

دانشجویان رشته مدیریت هتلداری با موضوعات زیر آشنا می­شوند:

تاریخچه سفر، انواع مراکز اقامتی، اصول مدیریت، رزرواسیون، شناخت انواع غذاها و شیرینی­ ها، چگونگی ارائه خدمات به مشتریان، بهداشت در محیط کار، اصول تغذیه، شناخت بخش تاًسیسات هتل، شناخت بخش خانه­ داری هتل و ظایف افراد شاغل در آن، شناخت بخش فرانت آفیس و قسمت­های مهم آن مانند صندوق، مدیر غذا و نوشابه و پرسنل مربوط به خدمات رستوران، حسابرسی اموال هتل و رسیدگی به حساب صندوق­ های بخش­های مختلف در هتل، جذب مشتری، بازاریابی، برنامه­ ریزی برای کسب سود، روش­های مدیریت، شناخت کشورهای توریستی و جاذبه­ های گردشگری آن­ها، شناخت صنایع دستی و جاذبه­ های تاریخی و طبیعی ایران، تاًثیرات مثبت و منفی گردشگری، کار با رایانه و نرم ­افزارهای مرتبط با هتلداری، چگونگی نگهداری مواد غذایی، شناخت فرهنگ و روحیات ملل، مسائل اجتماعی مرتبط با هتل، قوانین و مقررات در صنعت گردشگری، قوانین کار، اقتصاد، چگونگی رفتار با مشتری، تشریفات و وظایف آن، شناخت انواع منو و منونویسی، روابط عمومی و …

توانایی‌هایی که لازم است  :

دانشجویان باید علاوه بر زبان انگلیسی به زبان دوم ( یکی از زبانهای فرانسه، آلمانی یا عربی) تسلط داشته باشند. البته در دانشگاه دروسی دراین زمینه ارائه میشود. همچنین دانشجویان این رشته باید از روابط اجتماعی خوبی برخوردار بوده و قدرت تجزیه و تحلیل و خلاقیت بالایی داشته باشند.

موقعیت شغلی :

بدیهی­ ترین موقعیت شغلی دانش­ آموختگان رشته مدیریت هتلداری اشتغال در یک هتل خواهد بود، همچنین اشتغال در زمینه­ های تخصصی صنعت هتلداری از جمله اشتغال در واحد­های پذیرایی و اقامتی چون کافی­ شاپ، رستوران، مجموعه­ ها و آژانس ­های جهانگردی را می­ توان نام برد.
دانش ­آموختگان این رشته می­ توانند به­ عنوان کارشناس اطلاعات هتلداری برای مؤسسات ملی و جهانگردی و به­ عنوان مهماندار برای شرکت‌های حمل و نقل هوایی اشتغال یابند و یا در مؤسسات آموزشی جهانگردی و هتلداری به آموزش بپردازند.

فارغ‌التحصیلان مدیریت هتلداری می‌توانند در زمینه‌های تخصصی صنعت هتلداری مانند واحدهای پذیرایی و اقامتی, مؤسسات ملی و جهانگردی و شرکت‌های حمل و نقل هوایی فعالیت کنند.

نکات مثبت رشته هتلداری :

رشته هتلداری، ویژگی های مثبت بیشتری برای هنرجویان داره. دانش آموزان این رشته میتونن از اواخر اول هنرستان میتونن کار کنن به صورت تمام وقت یا نیمه وقت! یه سری هتل ها هم هستن که از هنرجوها دعوت میکنن تا توی پذیرایی مهمونها کمک کنن. توی این رشته علاوه بر درس خوندن، میشه کارهای علمی مفید دیگه ای هم انجام داد مثه شرکت توی جشنواره های علمی. بخاطر اینکه توی این رشته، فشار و استرسی روی هنرجوها نیس، باعث میشه که بهتر هم درس بخونن. چون توی یه محیط صمیمی و دوستانه مشغول به تحصیل میشن. از طرفی چون با افراد متفاوتی روبرو میشن، این برای دانش آموزان جذاب هس که با فرهنگهای مختلف هم آشنا بشه و روحیه اش رو شاد میکنه. توی این رشته به دانش آموز در مورد روابط اجتماعی، نحوه رفتار، پوشش و… آموزش میدن. این دانش آموزان میتونن اگه معدل کافی داشته باشن در ادامه توی رشته های: هتلداری، مهمانداری هواپیما، تشریفات، خدمات گردشگری به تحصیل مشغول بشن. توی بخش هنرستان هم بعد از کسب مهارت های لازم، سازمان آموزش فنی و حرفه ای یه گواهینامه به این دانش آموزان ارائه میده و مهارت هاشون رو تایید میکنه که این مدرک میتونه براشون کمک کننده باشه.

سر فصل دروس و تعداد واحدها :>>>>

 تعداد واحدهای درسی این دوره ۱۳۳ واحد می باشد.

نکته: در اعلام سرفصل دروس این رشته از سایت وزارت علوم استفاده شده است.این سرفصل صرفا جهت آشنایی کلی با محتوای دروس است و احتمال تغییرات جزیی وجود دارد.

دروس پایه مدیریت هتلداری

نام درس

نام درس

اصول سازمان و مدیریت ۱و۲

کلیات اقتصاد

اصول حسابداری

شناخت و کاربرد مدیریت

تاریخ ایران

مبانی کشور شناسی

مبانی جامعه شناسی و روانشناسی اجتماعی

عوارض و نتایج توریسم

مطالب شرح حال بزرگان

شناخت فرهنگ اقلیت های ایران

دروس اصلی مدیریت هتلداری

نام درس

نام درس

حقوق کار و تأمین اجتماعی

کاربرد کامپیوتر در صنعت جهانگردی و هتلداری

مدیریت بازاریابی و تبلیغات

اقتصاد جهانگردی

مبانی و مقررات حقوق صنعت جهانگردی و هتل داری

روابط عمومی

شناخت روحیات ملل

تجزیه و تحلیل مسایل اجتماعی ایران

مبانی مردم شناسی

شاخت صنایع دستی ایران

بهداشت و کمک های اولیه

نقشه خوانی و آشنایی با نقشه ها

جغرافیای جهانگردی ایران

جغرافیای جهانگردی عمومی

شناخت صنعت گردشگری

گذراندن اوقات فراغت

آداب سفر در اسلام

زبان انگلیسی ۱و۲

زبان دوم ۱و۲

دروس اختصاصی مدیریت هتلداری

 

نام درس

نام دررس

شناخت تأسیسات اقامتی و پذیرایی و تشکیلات آن

حسابداری هتلداری

پذیره ۱و۲

خدمات رستوران ۱و۲

آشپزی ۱و۲

شیرینی پزی ۱و۲

بهداشت مواد غذایی

اصول تغذیه و رژیم های غذایی

بهداشت کار و ایمنی

محاسبه قیمت تمام شده

شناخت و نگهداری تأسیسات هتل

خانه داری ۱و۲

زبان انگلیسی تخصصی ۱و۲

کارآموزی

 

                    

                                             ****برای ثبت نام کلیک کنید ****

                                             ****برای ثبت نام کلیک کنید ****

                                             ****برای ثبت نام کلیک کنید ****

                                    ## برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ##

                                   ## برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ##

به اشتراک بگذارید...
فهرست