امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷

تاریخ : ۱۳۹۷/۰۳/۰۲ - ۵:۱۰ نسخه چاپی ذخیره فایل ارسال به دوستان

همایش بزرگداشت فردوسی برگزار شد

برگزاری همایش بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی با حضور دکتر محمد بنائیان

دومین همایش بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی همزمان با روز نکوداشت این شاعر بلند آوازه ایران زمین در مرکز آموزش علمی کاربردی فرهنگ و هنر واحد ۳۳ تهران برگزار شد.
در این همایش که به همت انجمن علمی گردشگری برگزار شد، دکتر محمد بنائیان سفید رئیس مرکز طی سخنانی حکیم ابوالقاسم فردوسی را احیاگر زبان و هویت فارسی ایرانی دانست.
وی با اشاره به اشعاری از این شاعر بزرگ اظهار داشت: بناهای آباد خراب می شود ولی سخنان فردوسی از گزند آسیب های زمانه در امان است.
دکتر بنائیان سفیداشعار و سخنان فردوسی بزرگ را جلوه های هویت ملی برشمرد و گفت: این اشعار در شیوه تعاملات اجتماعی منجر با انگیزه و جهت می شود.
در ادامه این همایش دکتر ارسطو جنیدی پژوهشگر اثر شاهنامه در سخنانی برگزاری این قبیل مراسمات را موجب پاسداشت ارزش های ملی و میهنی دانست.
وی با تمجید از پژوهشگرانی که با زحمات فراوان این اثر جاودانه را حفظ و نشر دادهخاند اظهار داشت: در میان تمدن های کهن بشری تنها ۵ تمدن صاحب حماسه هستند که اثر بلند آوازه شاهنامه در راس این حماسه ها قرار دارد.
دکتر جنیدی در ادامه شاهنامه را دارای تکنیک های ادبی فاخر دانست که این تکنیک ها الهام بخش شاعران و سخنوران برجسته ایران و جهان در طول تاریخ است.
این پژوهشگر آثار ادبی افزود: شاهنامه علاوه بر برخورداری از تکنیک های فاخر ادبی و دارای مفاهیم و معانی اخلاقی و عرفانی ارزنده ای است.
وی در پایان سخنان خود بر حفظ و پاسداشت ارزش های شاهنامه فردوسی بزرگ تاکید کرد و اظهار داشت: زنده نگه داشتن ارزش های ملی از جمله شاهنامه فردوسی می تواند موجب زنده ماندن فرهنگ و غرور ملی ما شود.
در بخش دیگری از این همایش استاد رسول نجفیان از هنرمندان برجسته کشور به اجرای شاهنامه خوانی پرداخت. وی پیش از اجرای برنامه در سخنان کوتاهی، خشونت های دنیای امروز را ناشی از فقدان مفاهیم فرهنگی دانست و افزود : میهن عزیز ما با تکیه بر این پیشینه فرهنگی فاخر می تواند در صدر قله های عزت بایستد.
گفتنی است اجرای نقالی خوانی با موضوع رزم رستم و سهراب توسط هنرمند خردسال آوا فیاضی پایان بخش این محفل فرهنگی بود.
س.میرمحمدی

کد تصویری این مطلب جهت مشاهده در تلفن همراه: کد دو بعدی همایش بزرگداشت فردوسی برگزار شد

آشنایی با سیستم سراج

سیستم رصد و پاسخگویی سنجش سراج

© 2015 کلیه حقوق مادی و معنوی برای این سایت محفوظ میباشد.