امروز : دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶

تاریخ : ۱۳۹۶/۰۹/۲۷ - ۱۸:۳۲ نسخه چاپی ذخیره فایل ارسال به دوستان

گزارش بازدید گروهی از موزه خانه مقدم

این بازدید توسط کانون ایران شناسی و گردشگری و به همت امور فرهنگی مرکز صورت پذیرفت.

صبح روز یکشنبه ۱۹ آذرماه سال جاری گروهی از دانشجویان دوره کاردانی رشته گردشگری مرکز علمی­کاربردی فرهنگ و هنر واحد ۳۳ به همراه استاد مربوطه جناب آقای هنرمند در قالب اردوی علمی از موزه خانه مقدم تهران بازدید کردند.

در این بازدید که توسط کانون ایران شناسی و گردشگری و به همت امور فرهنگی مرکز صورت پذیرفت. دانشجویان علاوه بر آشنایی با بخش­های مختلف این موزه با دست اندرکاران موزه مقدم نیز به بحث و گفتگو پرداختند.

گفتنی است: موزه مقدم محل زندگی خاندان احتساب‌الملک، یکی از درباریان صاحب منصب سلسله قاجار بوده است. این خانه به محمدتقی‌ خان احتساب‌الملک رسید، سپس  به فرزندش دکتر محسن مقدم استاد باستان‌شناس دانشگاه تهران و همسر فرانسوی‌اش سلما رسید و این زوج با ذوق و علاقه‌ای بی‌نظیر به کار جمع‌آوری آثار تاریخی از سراسر ایران‌زمین پرداختند و از آنها در معماری و تزیین خانه خود استفاده کردند. مقدم و همسرش سلما، در کنار فعالیت های علمی به گردآوری آثار و اشیاء تاریخی و فرهنگی پرداختند. استاد مقدم بسیاری از آثار ارزشمند جمع آوری شده مانند کاشی، قطعات سنگی تراشیده شده و غیره را با الهام از فضاهای سنتی و تاریخی به نحو چشمگیری در جای جای این عمارت قدیمی نصب و برخی دیگر مانند کلکسیون پارچه، چپق و قلیان، سفالینه، شیشه، تابلو نقاشی، مسکوکات، مهرها و اسناد  تاریخی و غیره را با نظم و ترتیب خاصی در خانه پدری نگهداری نمود. پس از فوت استاد  محسن مقدم در سال ۱۳۶۶ و همسر ایشان در سال ۱۳۶۹ تولیت این بنا به دانشگاه تهران سپرده شد و امروزه شاهد حضور تعداد زیادی گردشگر و به ویژه جوانان در این خانه و موزه زیبا هستیم. این مکان از نظر معماری، تاریخچه و همچنین آثار و اشیایی که در آن نگهداری می‌شود دارای ارزش بسیار بالایی است .

شایان ذکر است: این بازدید که حدود ۳ ساعت به طول انجامید، مورد استقبال رو رضات دانشجویان شرکت کننده قرار گرفت.

کد تصویری این مطلب جهت مشاهده در تلفن همراه: کد دو بعدی گزارش بازدید گروهی از موزه خانه مقدم

آشنایی با سیستم سراج

سیستم رصد و پاسخگویی سنجش سراج

© 2015 کلیه حقوق مادی و معنوی برای این سایت محفوظ میباشد.