امروز : دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶

تاریخ : ۱۳۹۶/۰۹/۲۰ - ۱۰:۵۵ نسخه چاپی ذخیره فایل ارسال به دوستان

گزارش برگزاری مراسم گرامی داشت روز دانشجو

عصر روز دوشنبه ۱۳ آذر ماه سال جاری، مراسم گرامی داشت روز دانشجو در مرکز آموزش علمی کاربردی فرهنگ و هنر واحد ۳۳ تهران برگزار شد.

عصر روز دوشنبه ۱۳ آذر ماه سال جاری، مراسم گرامی داشت روز دانشجو در مرکز آموزش علمی کاربردی فرهنگ و هنر واحد ۳۳ تهران برگزار شد.

در این مراسم که به همت امور فرهنگی مرکز برگزار شد، دکتر محمد بنائیان سفید سرپرست مرکز طی سخنانی ضمن تبیین علل وقوع قیام ۱۶ آذر به بیان اهداف شکل گیری جنبش دانشجویی پرداخت.

وی اظهار داشت: برای تبیین علل وقوع ۱۶ آذر باید به رویدادهای قبل از آن بر گردیم و یکی از مهم ترین این رویدادها کودتای سیاه ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲ علیه دولت دکتر مصدق بود.

بنائیان سفید ادامه داد: از سال ۱۳۲۰ که پهلوی دوم روی کار آمد و پیش از آن در زمان پهلوی اول طبق وعده ای که از پیش داده شده بود، ایران با آلمان متعهد و بر علیه انگلیس و آمریکا و متحدین اقدام نمود.

وی در ادامه با بیان شرایط کابینه دوم مرحوم دکتر مصدق اظهار داشت: در کابینه دوم عمده تمرکز بر ملی شدن صنعت نفت بود. در این راستا به رغم مخالفت عوامل داخلی و خارجی به علت انسجام در میان مردم و نمایندگان مجلس مجلس با رأی دیوان لاهه صنعت نفت ملی شد.

بنائیان سفید یادآور شد: این ملی شدن در شرایطی بود در زمان حکومت قاجاریه و در دوران استعمار انگلیسی ها، آنان با نصب تأسیساتی در خوزستان، از منابع نفتی و گازی کشور برداشت می کردند. لذا همواره در صدد ایجاد کودتا بودند ولی در ابتدا ایالات متحده تمایلی به مشارکت در کودتا نداشت، البته انسجام ملی نیز در آن زمان بیشتر بود ولی در نهایت با همراهی آمریکایی ها این کودتا به سرانجام رسید.

سرپرست مرکز افزود: دو عامل مهم در شکل گیری و به ثمر رسیدن کودتا مؤثر بود. یکی انگلیسی ها که بعد از دوره قاجاریه منافعشان قطع شده بود و دیگری چند دستگی های سیاسی در زمان دکتر مصدق و از همه مهم تر بروز اختلاف نظر بین مرحوم دکتر مصدق و آیت الله کاشانی که البته ایشان پیش از بروز کودتا هشدارهایی در این خصوص داده بود.

بنائیان سفید در بیان علت اختلاف نظر میان مرحوم دکتر مصدق و آیت الله کاشانی گفت: علت این اختلاف نظر تمرکز بیش از حد دکتر مصدق و دولت او بر سر موضوعات سیاسی و غفلت از اقتصاد و وضعیت معیشت مردم بود که این امر موجب بروز احساس ناامنی و یأس در میان آنان شده بود.

سرپرست مرکز ادامه داد: علت دیگر وقوع کودتا، فعالیت های حزب توده در ایران بود. با توجه به مراوده هایی که مرحوم دکتر مصدق با شوروی ها داشت و آنان فکر می کردند که مصدق آمریکایی ها را کنار گذاشته لذا اقدام کودتا نمودند. همه این عوامل به اضافه عدم برخورد قاعده مند محمدرضا پهلوی که عمدتاً تحت تأثیر زاهدی و خواهرش بود منجر به بروز اختلاف نظر جدی میان شاه و نخست وزیر(دکتر مصدق) شد و سرانجام اتفاقی تلخ در ۲۸ مرداد روی داد و دولت دکتر مصدق بر اثر کودتا از کار افتاد و یکی از سر سپردگان ایالات متحده یعنی ارتشبد زاهدی زمام امور اجرایی  کشور را در دست گرفت.

بنائیان سفید ادامه داد: در ۲۴ آبان ماه سال ۱۳۳۲ اعلام شد که ریچارد نیکسون به منظور بررسی تأثیر کودتای ۲۸ مرداد بر موقعیت ایالات متحده آمریکا قصد سفر به ایران را دارد.

وی افزود: در آن زمان با توجه به بیداری دانشجویان در دانشگاه ها اعتراضاتی به این سفر شکل گرفت. البته بخش عمده ای از این اعتراضات در دانشگاه تهران بود و روز به روز شدت بیشتری می گرفت. بر همین اساس مسؤلین برخی دانشکده های دانشگاه تهران به منظور جلوگیری از بروز حادثه ای از جانب دانشجویان اعلام تعطیلی کردند.

سرپرست مرکز با اشاره به اعتراضات شکل گرفته در جریان ورود عناصر ساواک در کلاس های درس دانشکده فنی دانشگاه تهران اظهار داشت: این اقدام ساواک که موجب خشم و اعتراض دانشجویان شد، سر انجام به درگیری و به شهادت رسیدن سه تن از دانشجویان به نام های قندچی، بزرگ نیا و شریعت رضوی منجر شد.

بنائیان سفید افزود: پس از حوادث روز ۱۶ آذر این روز به عنوان روز مقاومت و ایستادگی در مقابل جبهه استکبار و استعمار نام گرفت.

وی هدف شکل گیری جنبش دانشجویی را حراست از منافع کشور و حفظ هویت ملی بر شمرد و اظهار داشت: بر این اساس و نیز بر اساس قاعده فقهی نفی سبیل یعنی پرهیز از سلطه و سبقت کافران بر مسلمین دانشجوی مسلمان می بایست در همه عرصه های علمی، فناوری، سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و… ورود پیدا کرده و در مسیر استقلال و عزت کشور قدم بردارد.

بنائیان سفید در پایان پرسشگری و مطالبه گری را از ویژگی های بارز دانشجویی عنوان و از دانشجویان خواست تا نسبت به این امر مهم اهتمام ورزند.

کد تصویری این مطلب جهت مشاهده در تلفن همراه: کد دو بعدی گزارش برگزاری مراسم گرامی داشت روز دانشجو

آشنایی با سیستم سراج

سیستم رصد و پاسخگویی سنجش سراج

© 2015 کلیه حقوق مادی و معنوی برای این سایت محفوظ میباشد.