کارگاه آموزشی رایگان قطاعی (هنر برش کاغذ)

کارگاه آموزشی رایگان قطاعی (هنر برش کاغذ)

۱۴۰۰-۱۰-۲۵

قطاعی یکی از رشته های هنری است که در آن هنرمند پس از طراحی روی کاغذ، نقش را با ابزار مخصوص از میان کاغذ در می‌آورد و با چسباندن آن بر زمینه ای دیگر از جنس شیشه، مقوا، چرم، چوب و …، اثر جدیدی را به وجود می‌آورد.

هنر قطاعی از جمله هنرهای در حال فراموشی در کشور است که با سابقه ای چهارصد ساله از دوران تیموری یکی از بدیع ترین میراث ذوق و زیبایی شناسی ایرانی محسوب می‌شود که در صورت پشتکار و کسب تجربه، در کوتاه مدت (کمتر از چندماه)، می تواند به عنوان یک هنر درآمدزا و حتی شغل اول برای مهارت جوی این هنر باشد.

«قطاعی» از جمله فنونی است که بیشتر در مرقعات مورد استفاده قرار می گرفت. شیوه کار بدینگونه است که شخص قطاع، نمونه‌های خوشنویسی یا نقش‌های مورد نظر خود را بوسیله قیچی یا تیغ قلم تراش از کاغذ زمینه بریده و سپس این قطعه‌های بریده شده را بر روی کاغذی دیگر که معمولاً رنگی متفاوت دارد می‌چسباند.

مهم ترین‌ و جالب ترین‌ ویژگی‌ این‌ هنر در جنبه‌ آذینی‌ و آرایشی‌ و چشم‌نوازی‌ آن‌ است‌. از این‌رو در متن‌ برخی قرآن ها و دیوان ها،از آغاز تا انجام‌ هنر کاغ گری‌ به‌ انجام رسیده‌ است‌ که‌ نمونه ای‌ از حد اعلای‌ حوصله‌ و پرکاری‌ و دقت‌ و ظرافت‌ است‌. از نمونه کارهای این هنر می توان به قطاع بر روی شیشه، چوب، چرم، سفال، کاشی، دیوار، مقوا و … با کاربردهایی به عنوان هدایای تبلیغاتی، هنرهای دستی، هنرهای زیبایی شناختی در مراکز مذهبی و فرهنگی هنری مثل مساجد و …، دکوراسیون و برگزاری گالری هایی با درآمدهای اشاره کرد. هنری که شاهکارهایی بی‌مانند از هنرمندان ایرانی را در تجلید و کتاب‌آرایی و حاشیه‌بندی و همه رشته‌های مرتبط با کاغذ و نقوش تزئینی متنوع به نمایش گذاشته است.

در حال حاضر به سبب ظرافت، پیچیدگی و دشوار بودن این هنر کمتر کسی به آن روی می‌آورد و به‌ جز چند استاد مسلم، معدودی در این فن فعالیت می‌کنند. بنابراین آثار تولید شده بر اساس هنر قطاعی دارای ارزش مادی و معنوی بسیار بالایی می باشد. میانگین قیمت آثار تولید شده در این هنر از ۵۰ هزار تومان تا چند صد میلیون تومان می باشد و به نوع کار، میزان پیچیده بودن کار و میزان خلاقیت بکار رفته در اثر بستگی دارد.

اساتید، دانشجویان رشته های هنری و علاقمندان به کارهای گرافیگی، خوشنویسی، تذهیب، عکاسی، نقاشی، خطاطی و … می توانند با کسب تجربه و علم در این هنر، در مدت کمتر از چند ماه بر اساس میزان استعداد و پشتکار، به عنوان قطاع به فعالیت و تولید اثر بپردازند و بر اساس میزان مهارت خود به درآمد میلیونی در ماه برسند.

از این رو مرکز آموزش علمی کاربردی موسسه فرهنگی و هنری پیشرو پژوهان (واحد ۳۳) در نظر دارد در بهمن ماه ۱۴۰۰ کارگاه یک روزه آموزش رایگان هنر قطاعی با تدریس آقای یداله احمر رضایی (آدرس اینستاگرام مدرس: کلیک کنید) بصورت حضوری در مرکز و همزمان بصورت آنلاین برگزار نماید.

لذا از تمام علاقه مندان دعوت می شود ضمن اطلاع رسانی این کارگاه آموزشی رایگان، جهت ثبت نام در کارگاه آنلاین یا حضوری، نسبت به تکمیل فرم زیر اقدام نمایند:

 

 

کارگاه رایگان آموزش قطاعی


دسته ها: پژوهشی

برچسب‌ها:, ,

uast

لینک های مفید

گواهی اشتغال به تحصیل

درخواست گواهی

کلیک کنید

چارت رشته ها

مشاهده چارت رشته

کلیک کنید

ثبت نام در دانشگاه

ثبت نام

کلیک کنید

سرفصل رشته ها

دانلود سرفصل دروس

کلیک کنید

کارگاه های آموزشی

ثبت نام در کارگاه

کلیک کنید

فرم های آموزشی

دانلود فرم

کلیک کنید
uast